Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie Kino Plenerowe w Świnicach Warckich odwołane

Redakcja
fot. UG Świnice Warckie, Bastek Czernek/Aleksandra Kamińska
Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej odwołano Letnie Kino Plenerowe w Świnicach Warckich. Impreza miała odbyć się w najbliższą sobotę (18 kwietnia).

Podczas wydarzenia odbyłaby się prelekcja filmu biograficznego z 2019 roku pt. “Miłość i miłosierdzie”, poświęconego życiu i działalności św. Faustyny Kowalskiej. Zakonnica pochodziła z Głogowca (gm. Świnice Warckie).

Premiera filmu miała miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie; „Miłość i Miłosierdzie” był jedynym filmem prezentowanym w czasie największego festiwalu religijnego świata w 2019 roku.

Jak Helenka została świętą
Święta siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku o godz. 8 we wsi Głogowiec jako trzecia córka, z dziesięciorga dzieci, małorolnego chłopa Stanisława i Marianny. Dwa dni później, o godzinie 13 została ochrzczona w kościele parafialnym w Świnicach, otrzymując na chrzcie imię Helenka. To tutaj właśnie siedmioletnia wówczas dziewczynka doznała po raz pierwszy objawienia.Później w wieku 16 lat doznała drugiego objawienia.

Według kościelnych źródeł, Helena Kowalska, a w zakonie siostra Faustyna, od najmłodszych lat musiała zarabiać na życie, gdyż w domu panowała ogromna bieda. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata, a w wieku 20 lat przyjęto ją do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. Pracowała w ogrodzie, kuchni i na furcie klasztornej. To jej w 1931 roku ukazał się Pan Jezus Miłosierny, z nakazem upowszechnienia obrazu "Jezu, ufam Tobie". Obraz ten, namalowany na podstawie wizji siostry Faustyny przez Eugeniusza Kazimierowskiego, znany jest wiernym na całym świecie.

Siostra Faustyna chorowała na gruźlicę i umarła 5 października 1938 roku w Łagiewnikach. Przed śmiercią spisała swoje mistyczne doznania, które zostały wydane jako "Dzienniczek" świętej. W kwietniu 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

W domu rodzinnym świętej znajduje się obecnie muzeum. Opiekują się nim siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia.

Nieopodal domu w Głogowcu znajdziemy kapliczkę z figurą Matki Bożej, którą wykonano według wizji świętej Faustyny, a także stacje drogi krzyżowej autorstwa Michała Dłutowskiego z Warszawy.

Zobacz także wywiad z Kamilą Kamińską, aktorką grającą św. Faustynę w filmie „Miłość i miłosierdzie” - TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto