Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum uratuje łęczyckie tradycje pająkarskie?

Łukasz Janikowski
Muzeum uratuje łęczyckie tradycje pająkarskie?
Muzeum uratuje łęczyckie tradycje pająkarskie? UM Łęczyca
Przypomnienie i ożywienie umiejętności wykonywania pająków, które były jednym z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich to główny cel realizowanego przez Muzeum w Łęczycy projektu „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”. Przedsięwzięcie dofinansował Łódzki dom Kultury.

Dekorowanie wnętrz, poprzez bibułowe i słomiane ozdoby (oprócz pająków także wycinanki, bukiety, girlandy, wianuszki) pozostawało charakterystyczne dla naszego regionu do 1914 r. Jedyną obecnie reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Wykonuje pająki, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. W ramach projektu poprowadzi warsztaty, w czasie których będzie dzielić się z ich uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcać do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W warsztatach weźmie udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostaną zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.

Wszystkie projekty, realizowane w 2017 r. w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych", związane są obchodami Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim. Tytuł projektu "Z głowy pod palce..." to cytat z powieści Władysława Stanisława Reymonta Chłopi. Jedna z jej bohaterek - Jagna to zdolna wykonawczyni papierowych dekoracji, zdobiących chałupę powieściowego Boryny. W jednej ze scen zapytana o pomysły do swoich prac, odpowiada: "(...) a samo tak z głowy pod palce przychodzi (...) Chłopi t.II, s. 9.

Uczestnicy projektu pojadą też na wycieczkę do Lipiec Reymontowskich, by tam obejrzeć m.in słomiane pająki, charakterystyczne dla regionu łowickiego i porównać prace następczyń Jagny Borynowej z pająkami łęczyckimi.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto