Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce kolejny koncert piosenek powstańczych „Ziutek – Powstaniec z Łęczycy”

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak wyglądał ostatni koncert piosenek powstańczych w łęczyckim Domu Kultury -->
Tak wyglądał ostatni koncert piosenek powstańczych w łęczyckim Domu Kultury -->Joanna Kaźmierczak
Mamy przyjemną informację dla osób, które nie miały możliwości wysłuchania wyjątkowego Koncertu Piosenek Powstańczych „Ziutek – Powstaniec z Łęczycy”. W piątek (1 września) o godzinie 19 na Placu Tadeusza Kościuszki zostanie powtórzony koncert, który związany jest z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Piosenki powstańcze na placu Kościuszki

- Spotkamy się, aby wspólnie śpiewać powstańcze piosenki i tym samym pokazać, że pamiętamy o bohaterach. Dla nas jest to również powód do tego, aby przybliżyć łęczycanom postać Józefa Andrzeja Szczepańskiego, który był związany z Łęczycą - powiedziała nam Olga Kurowska, dyrektor Domu Kultury w Łęczycy.

Piosenki zaśpiewa łęczycka młodzież. Na scenie wystąpi: Ewa Andrzejczak, Aleksandra Chrzanowska, Łucja Góralczyk, Michał Górecki, Kacper Kita, Katarzyna Kluska, Jakub Pawlak, Marcin Tober, Przemysław Tomassy i Adam Zalewski.

Dom Kultury w Łęczycy na organizację tego wydarzenia otrzymał dotację w wysokości 10 tysięcy złotych z Programu "Niepodległa".

ZOBACZ TAKŻE: W Łęczycy pamiętali o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Domu Kultury odbył się koncert piosenek powstańczych

Kim był Ziutek?

Przypomnijmy, Józef Szczepański ps. Ziutek to honorowy obywatel Łęczycy. Szczepański mimo młodego wieku szybko zdał sobie sprawę z obowiązków wobec Ojczyzny. Należał do tak zwanego pokolenia Kolumbów. Podczas II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety organizowane przez dyrektora gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Wyrazem patriotycznej i heroicznej postawy „Ziutka” było zaangażowanie w działalność konspiracyjną od 1942 roku. Współpracował i aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych akcjach grup szturmowych Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był dowódcą drużyny w oddziale „Parasol”. W czasie walk powstańczych uczestniczył w działaniach zbrojnych na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich. Przez ruiny getta warszawskiego przedostał się na Stare Miasto, wówczas 29 sierpnia napisał swój ostatni wiersz „Czerwona zaraza”. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran. Oddał swe życie broniąc Warszawy – walcząc o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej. Pośmiertnie został awansowany do stopnia oficerskiego podporucznika.

Józef Andrzej Szczepański to również poeta okresu wojennego. Tworzył w czasie trwania walk powstańczych. Jednym ze znanych wierszy Józefa A. Szczepańskiego jest „Pałacyk Michla” – utwór wyjątkowy, którego zdaniem było podtrzymanie na duchu i zagrzewanie do boju żołnierzy Armii Krajowej walczącej o wyzwolenie stolicy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto