Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadłużenia mieszkań komunalnych w Łęczycy. Rekordziści nie płacą czynszu od kilku lat

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Łęczyca ma w swoich zasobach 715 mieszkań komunalnych
Łęczyca ma w swoich zasobach 715 mieszkań komunalnych Joanna Kaźmierczak
Władze Łęczycy mają coraz większy problem z lokatorami mieszkań komunalnych, którzy nie płacą czynszu. Odzyskanie zaległych pieniędzy nie jest takie proste. Dlatego urzędnicy rozkładają należności na raty i proponują odpracowanie zadłużenia. Niestety, niewielu dłużników chce z tego korzystać.

Łęczyca ma w swoich zasobach 715 mieszkań komunalnych. Na koniec września łączne zadłużenie lokatorów tych lokali (czynsz, media, odsetki itp.) wynosiło 6 mln 358 tys. 641,01 zł. Z opłatami zalega w sumie 452 mieszkańców. Kwota zadłużenia ciągle rośnie. Na koniec 2018 roku zadłużenie lokatorów wynosiło 5 mln 71 tys. 971,08 zł

- Zadłużenie to wynika z wielu czynników, do których zaliczają się trudne sytuacje życiowe lub inne przypadki losowe, ale niestety trzeba także uwzględnić niechęć do spłat zadłużenia. Najwyższe zadłużenie lokatora w Łęczycy wynosi blisko 135 tys. zł - mówi Mateusz Kucharski z wydziału promocji, kultury i sportu UM w Łęczycy.

Postępowania w sprawie zaległości za czynsz i inne opłaty prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęczycy, które zarządza mieszkaniami miejskimi.

- Od 1 stycznia do 30 czerwca zostało skierowanych na drogę sądową osiem spraw o eksmisję i zapłatę. Systematycznie wysyłane były wezwania do zapłaty do osób zalegających za czynsz i inne opłaty, a także zalegających z zapłatą odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego do odszkodowania uzupełniającego. W pierwszym półroczu wysłano do komornika 45 wniosków o wszczęcie egzekucji. Obecnie komornik sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne w 156 sprawach. Ponadto, 55 lokatorów spłaca w ratach lub odpracowuje swoje zadłużenie. W najbliższym czasie komornik zamierza umorzyć dziewięć postępowań egzekucyjnych ze względu na brak możliwości ściągnięcia od dłużników zasądzonych kwot. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca komornik wydał 17 postanowień o umorzeniu postępowań egzekucyjnych ze względu na brak skuteczności - dodaje Mateusz Kucharski.

Miasto oferuje pomoc zadłużonym i rozkłada zaległości na raty lub proponuje odpracowanie długów. W tym roku miasto zawarło 25 porozumień dotyczących udzielenia ulgi w spłacie wierzytelności. 20 z nich dotyczyło rozłożenia zadłużenia na raty miesięczne, a pięć odpracowania długu.

Od 2019 roku można też skorzystać z Programu Restrukturyzacji Zadłużenia za korzystanie z lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Program ten umożliwia umorzenie powstałych zaległości w wysokości 70 proc., ale trzeba spełnić pewne warunki. Chodzi m.in. o to, że w terminie trzech miesięcy od podpisania porozumienia dłużnicy wpłacają 30 proc. zadłużenia i przez 2 lata terminowo płacą za mieszkanie.

- Mimo tak dogodnej formy pomocy wyjścia z zadłużenia skorzystało z niej jedynie pięć rodzin - mówi Kucharski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto