MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

67-letni diagnosta samochodowy i trzech jego klientów skazani!

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
67-letni diagnosta samochodowy i trzech jego klientów skazani!
67-letni diagnosta samochodowy i trzech jego klientów skazani! J. Kaźmierczak
Sąd Rejonowy w Łęczycy wydał wyrok w sprawie, w której akt oskarżenia, skierowała łęczycka prokuratura przeciwko 67-letniemu ówczesnemu pracownikowi jednej ze stacji diagnostycznej zlokalizowanych na terenie powiatu zgierskiego. Sąd uznał go za winnego poświadczania nieprawdy, co do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów w rejestrze badań technicznych, zaświadczeniu oraz w dowodzie rejestracyjnym, podczas gdy w rzeczywistości nie były one poddawane przeglądowi oraz przyjmowania w związku z tym korzyści majątkowych. Ponadto, wyrokiem objęci zostali trzej inni mężczyźni w wieku 36, 40 i 62 lat, którzy nakłaniali 67-latka do czynów.

Akt oskarżenia to efekt śledztwa wszczętego w związku z ustaleniem, iż w jednej ze stacji diagnostycznych dochodziło do poświadczania nieprawdy podczas przeprowadzania przeglądów diagnostycznych różnych pojazdów. Stacja zatrudniała pięciu diagnostów, w tym 67-latka.

- Jak wynika z dokonanych ustaleń, jednym z klientów stacji był właściciel spółki budowlanej, który aby zminimalizować koszty działalności firmy zlecał kierowcom przewożenie towarów z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Skutkiem takiego użytkowania samochodów był ich zły stan techniczny. Mężczyzna ten oprócz uiszczenia standardowej opłaty za przegląd techniczny wręczał 67-letniemu diagnoście korzyści majątkowego w kwotach 100 zł za samochód ciężarowy i 50 zł za samochody osobowe - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Początkowo na stację przyjeżdżał wyłącznie z dowodami rejestracyjnymi samochodów. Po zmianie przepisów dotyczących przeglądów technicznych i konieczności instalowania kamer rejestrujących przebieg przeglądów, pojazdy przyjeżdżały na teren obiektu. Większość z nich była w złym stanie technicznym. Samochody te wjeżdżały na ścieżkę diagnostyczną i mimo posiadanych usterek w postaci m.in. niesprawnych hamulców, przechodziły pozytywnie badania techniczne.

Sąd uznał 67-letniego pracownika stacji za winnego orzekł wobec niego karę 4 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę. Ponadto, wymierzył oskarżonemu zakaz zajmowania stanowiska diagnosty samochodowego uprawnionego do wykonywania przeglądów technicznych pojazdów mechanicznych na okres 8 lat.

- Wyrokiem objęci zostali także trzej klienci stacji w wieku 36, 40 i 62 lat, którzy nakłaniali oskarżonego do poświadczania nieprawdy w trakcie przeprowadzania przeglądów diagnostycznych, podczas gdy w rzeczywistości ich pojazdy nie były poddawane przeglądom. Sąd wymierzył 36 i 40 latkowi odpowiednio kary 5 i 6 miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawieszając je na okres 1 roku próby. Wobec 62-latka warunkowo umorzył postępowanie karne - dodaje Krzysztof Kopania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto