Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisko pod Łęczycą ma być magnesem przyciągającym turystów

Justyna Szymańska
Prof. Ryszard Grygiel przy zdjęciach grodziska z lotu ptaka
Prof. Ryszard Grygiel przy zdjęciach grodziska z lotu ptaka fot. Justyna Szymańska
Tegoroczny, drugi już, sezon prac wykopaliskowych na terenie grodu książęcego w Tumie pod Łęczycą przejdzie do historii.

Naukowcom z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, którzy prowadzą badania, udało się odnaleźć unikatową w kraju bramę wjazdową- najważniejszy element grodziska.

- Grodzisko objawia nam tajemnice, których byśmy się nie spodziewali - mówi prof. Ryszard Grygiel, dyrektor łódzkiego muzeum i kierownik badań wykopaliskowych. - Mamy nadzieje, że już niebawem będzie to naczelne miejsce turystyczne, nie tylko na mapie Polski - podkreśla.

Podłęczycki Tum słynie z archikolegiaty, najwspanialszego zabytku romańskiego w Polsce. To miejsce licznych, znaczących synodów biskupów, a także budowla owiana legendami, związanymi z diabłem Borutą. Kilkaset metrów od tej budowli, na niewielkiej kępie wśród bagnistych łąk doliny Bzury, stał plemienny, a potem książęcy gród (nazywany potocznie przez mieszkańców Szwedzką Górą).

Dotychczasowe znaleziska potwierdzają, że gród miał niezwykłe znaczenie w naszej historii. Według prof. Grygiela, grodzisko w Tumie to najstarsza Łęczyca i jeden z najważniejszych grodów w Polsce centralnej.

- Swój renesans gród przeżywał w czasach Bolesława Krzywoustego - opowiada Ryszard Grygiel. - Gdy Bolesław go zdobył po walce o władze z bratem Zbigniewem, gród został odbudowany i wzmocniony. Ranga tego obiektu jest ogromna - to tu przebywali wszyscy wielcy monarchowie piastowscy.

Za cztery lata gród ma stać się prawdziwą atrakcją turystyczną i punktem edukacyjnym. Badania archeologów są wstępem do rekonstrukcji grodziska, co jest częścią projektu "Tum pod Łęczycą. Perła romańskiego szlaku".

Gród mają otaczać dwie fosy i częstokół z zaostrzonych drewnianych pali. Tuż za nim ma zostać umiejscowiony wał ziemny pokryty drewnem, tak by było trudno na niego wejść. Na wale ziemnym odtworzone zostaną pionowe ściany wału drewnianego z blankami dla strzelców. Odtworzona zostanie też brama wjazdowa. Dodatkowo wybudowany zostanie pawilon muzealny, w którym będzie można obejrzeć dotychczasowe znaleziska, jak groty strzał, ostrogi, skorupy naczyń glinianych i przepięknie zdobiony, kościany grzebień, nazwany przez archeologów grzebieniem księżnej Salomei (drugiej żony Krzywoustego). Przy grodzisku powstanie też skansen etnograficzny, w którym obejrzeć będzie można gliniane chałupy łęczyckie, charakterystyczne dla tego regionu.

- Otwarcie zrekonstruowanego grodu planujemy na maj 2014 r. - dodaje prof. Ryszard Grygiel.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto