Nasza Loteria

Już można podziwiać wystawę "Czas wojny, czas nadziei... Łęczyca 1914-1918" [ZDJĘCIA]

Katarzyna Michalak
W Muzeum na Zamku w Łęczycy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy historycznej pt. "Czas wojny, czas nadziei... Łęczyca 1914-1918".

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Głównymi prowadzącymi spotkania byli - Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum w Łęczycy i Tomasz Kucharczyk, kustosz działu historycznego łęczyckiego muzeum. Wśród zaproszonych gości byli m. in. Krzysztof Urbański, wiceburmistrz Łęczycy, insp. Paweł Karolak, Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy i ks. Tomasz Dariusz Maria Daniel Mames, proboszcz parafii mariawickiej w Nowej Sobótce. Pojawiła się również młodzież z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy.

- To naprawdę niesamowite, że w ciągu tak krótkiego czasu mogliśmy tak wiele dowiedzieć się o historii naszego miasta - mówił po części wprowadzającej wiceburmistrz.

- "Czas nadziei" symbolicznie reprezentują fotografie, dokumenty i odznaki związane ze służbami porządkowymi, organizacjami społecznymi i paramilitarnymi, które brały udział w działalności konspiracyjnej i rozbrajaniu Niemców 11 listopada 1918 roku - opowiadał dyrektor muzeum.

Andrzej Borucki wraz z Tomaszem Kucharczykiem z ciekawością i zapałem opowiedzieli o poszczególnych eksponatach z okresu I wojny światowej. Sporo miejsca w swoich opowieściach poświęcili zabytkowej broni. Insp. Paweł Karolak wraz z księdzem Tomaszem Mamesem opowiedzieli także historię odnalezionych podczas remontu w maju 2013 r. egzemplarzach zabytkowej broni (były to trzy egzemplarze karabinów Mauser Gewehr 1898 i Mosin wz. 1891), która ukryta była na poddaszu kościoła mariawickiego w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce. W lipcu 2014 r., odnaleziona broń i amunicja z czasów wojny dołączyła do zbiorów Muzeum w Łęczycy.

Ponadto na wystawie zobaczyć można m.in.: oryginalny pistolet Dreyse Model 1907, rewolwer Rast & Gasser Model 1898, fragmenty dokumentacji terenowej z fotografiami mogił żołnierskich na terenie powiatu łęczyckiego, zbiór monet i banknotów rosyjskich i niemieckich używanych w latach 1914 - 1918 oraz pocztówki propagandowe pokazujące wojsko niemieckie oraz jeńców rosyjskich w okolicach Łęczycy.

Po części oficjalnej przybyli goście mogli napić się czegoś gorącego i skosztować przygotowanego ciasta.

- Ogromnie się cieszę, że posiadamy tak cenne eksponaty. To wielki skarb, zwłaszcza, że stosunkowo niewiele jest w różnego rodzaju przekazach o I wojnie światowej - podsumował dyrektor łęczyckiego muzeum.

Wystawę będzie można podziwiać do końca czerwca tego roku. - Jeśli zainteresowanie będzie duże, przewidujemy przedłużenie wystawy nawet do końca lipca - mówi Andrzej Borucki.

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto