Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy, degustacje i liczne atrakcje. Za nami Europejski Zjazd Rycerstwa w Tumie ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak wyglądał Europejski Zjazd Rycerstwa w Tumie oraz Bitwa Regionów
Tak wyglądał Europejski Zjazd Rycerstwa w Tumie oraz Bitwa Regionów Joanna Kaźmierczak
Za nami Europejski Zjazd Rycerstwa w Tumie. Impreza odbyła się przy zrekonstruowanym grodzisku. Były pokazy walk rycerskich, degustacje potraw, średniowieczna wioska i inne liczne atrakcje.

Duża impreza w Tumie

W niedzielę (18 czerwca) uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Archikolegiacie NMP i św. Aleksego w Tumie. A po niej uczestnicy imprezy barwnym korowodem udali się do grodziska, by zwiedzić najstarszy element średniowiecznej Łęczycy. Przy zrekonstruowanym grodzisku rozstawiono średniowieczną wioskę. Zobaczyć można było tam liczne namioty, w których prezentowane było rzemiosło. Rycerze zaprezentowali również dynamiczny pokaz walk.

od 16 lat

- Moje marzenie dotyczące tego miejsca, w jakiej części się spełniło. Wydobyliśmy praktycznie spod ziemi to grodzisko. Stanowi ono niezwykle ważny element Polskości oraz ziemi łódzkiej. (...) Taka impreza jak ta ma za zadanie docierać do mieszkańców całego województwa. Chcemy pokazać, że warto tutaj przyjechać. Dzisiejsze atrakcje, zabawy i pokazy mogą przenieść nas w czasy średniowiecza - powiedział Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.

ZOBACZ TAKŻE: Średniowieczna wioska w Tumie

Bitwa Regionów

Imprezie towarzyszyła również Bitwa Regionów. W konkursie kulinarnym uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu łęczyckiego. W zmaganiach wzięło udział w sumie 15 stowarzyszeń.

- Przygotowałyśmy rosół z aromatycznym lubczykiem oraz pasztet z królika. Produkty pochodzą z naszych przydomowych ogródków oraz zagród. Na naszym stoisku są również przepyszne pierogi ukraińskie oraz udka na młodej kapuście - powiedziała nam Aleksandra Jerzmanowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Siedlcu.

- Nasza potrawy to kaczka faszerowana i czernina - mówi Agnieszka Jaśkiewicz z KGW w Pieczewie.

- Przygotowałyśmy placki ziemniaczane. Nazwałyśmy je bliny, ponieważ są to placki z drożdżami. Można je jeść na słodko z borówkami lub z sosem kurkowym i polędwiczkami. Do tego mamy kapustę kiszoną smażoną na patelni. W Bitwie Regionów bierzemy udział po raz pierwszy - powiedziała Alina Walczak, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Górze św. Małgorzaty.

Pojawiły się również liczne stoiska wystawiennicze. Dla najmłodszych rozstawiono dmuchańce. Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu Sound'n'Grace.

Będzie się działo!

To nie koniec. Przez całe wakacje na terenie grodziska oraz w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku odbywać będą się liczne pokazy i warsztaty.

- Właściwie w każdy nadchodzący weekend na terenie grodziska oraz w skansenie odbywać będą różnego rodzaju wydarzenia. (...) Planujemy pokazy rzemiosła oraz walk rycerskich. W skansenie realizujemy projekt etnograficzny pn. "Bez pracy nie ma kołaczy". W najbliższe weekendy będziemy pokazywać prace, które ludzie wykonywali w XIX w. oraz na początku XX. Będzie się działo w naszych obiektach - zapewnia Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto